Srpen 2013

Ostropestřec mariánský - Výhody a vedlejší účinky

23. srpna 2013 v 11:35 | Majda
Ostropestřec mariánský (silymarin) je kvetoucí bylina původem ze středomořských zemích. Někteří lidé jej taky nazývají Mariin bodlák a Mléko panny Marie
Jakých je 5 největších zdravotních problémů, proti kterým se Ostropestřec používá?
Ostropestřec mariánský je někdy používán pro přírodní léčbu jater. Tyto problémy zahrnují jaterní cirhózu, žloutenku, hepatitidu, a poruchy žlučníku. Někteří taky tvrdí, že ostropestřec mariánský dokáže také zlepšovat stav srdce tím, že sníží hladinu cholesterolu v krvi u lidí, kteří mají diabetes mellitus 2. typu a cirhózu jater. Má vliv na snížení růstu rakovinových buněk při rakovině prsu, děložního čípku a rakovině prostaty.
Jak Ostropestřec vlastně funguje?
Nejdůležitější aktivní složkou ostropestřce mariánského flavonoid zvaný silymarin. Silymarin je silný antioxidant který má protizánětlivé účinky. Ostropestřec zlepšuje stav nemocných jater. Některé výzkumy naznačují, že Ostropestřec Mariánský může pomáhat lidem kteří trpí nemocemi jater souvisejícími s alkoholem. Některé studie taktéž ukazují, že ostropestřec může nabídnout možný přínos pro osoby, jejichž játra jsou poškozena průmyslovými jedy, například toluenem a nebo xylenem.
Jak užívat ostropestřec?
Ostropestřec může být užíván v potravinových doplňcích nebo v čaji. Ostropestřec mariánský je možné kombinovat s jinými bylinami.
Jsou známy nějaké vedlejší účinky Ostropestřce?
Ostropestřec může způsobit průjem. Velmi zřídka může způsobit nevolnost, nadýmání, plynatost a žaludeční nevolnost. Ženy, které jsou těhotné nebo kojící by se měly vyvarovat použití ostropestřce mariánského. Pokud máte alergii na sedmikrásky, měli byste se také vyhnout ostropestřci mariánskému. Ostropestřec může způsobit vyrážku nebo alergickou reakci vedoucí k svědění. Vzhledem k tomu, ostropestřec mariánský mohou ovlivňovat účinky estrogenu, by se některé ženy měly této bylině vyhnout. To zahrnuje ženy, které mají Myomy nebo endometriózu. Kromě toho by neměly užívat ostropestřec mariánský ženy s karcinomem prsu, dělohy a vaječníků. Vždy informujte svého lékaře o všech doplncích stravy které užíváte.

Byliny pomáhající při hubnutí

22. srpna 2013 v 7:11 | Majda
Chci vás nyní seznámit s bylinami které dokážou v krátké době řešit nadváhu a zároveň jsou chutné, levné a snadno se používají. Kromě toho že tyto byliny napomáhají při hubnutí, rovněž stimulují metabolismus a pomáhají při detoxikaci organismu. Byliny na hubnutí jsou snadno dostupné, na rozdíl od mnoha drahých pilulek, které dostanete koupit v lékárnách. Zde jsou některé léčivé rostliny, které vám pomohou při regulaci tělesné hmotnosti:

Kopřivaje v současnosti jednou z nejúčinnějších
bylin na hubnutí. Listy kopřivy a kořen jsou téměř nepostradatelnou složkou většiny hubnoucích čajů a bylinné kapky s kopřivou čistí krev, podporují lepší funkci jater, snižujíí hladinu tuku a cholesterolu a zlepšují krevní oběh. Kopřiva zlepšuje metabolismus a tudíž způsobuje že mastné jídlo je mnohem rychleji a snadněji stravitelné a riziko vytvoření písku nebo kamenů v ledvinách je značně sníženo. Každý den vypijte alespoň 2 šálky čaje z kopřivového listí a kopřivového kořene a vaše váha půjde brzy dolů.

Ibišek - květy ibišku obsahují ovocné kyseliny a velké množství vitamínu C, který prospívá tělu jako antioxidant. Kromě toho, že je ibišek skvělý na hubnutí má také velmi příjemné aroma a chuť. Čaje jsou většinou vyrobeny z ibiškových květů, protože obsahují velké množství vitamínu C, stejně jako ovocných kyselin, které rozpouštějí nahromaděný tuk.

Pampeliška - Pampeliškový kořen pomáhá při hubnutí, detoxikaci organismu, stimuluje slinivku břišní a funkci jater, protože je bohatý na inulín. Dále obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivý a diuretický účinek. Diuretika stimulují ledviny k lepší funčnosti a podporují močení a tím i vypouštění škodlivých látek z těla. Kořen pampelišky pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Pokud se rozhodnete vypít 3 šálky čaje z pampeliškového kořene denně, vaše tělo se zbaví téměř všech nahromaděných toxinů a slinivky břišní a játra budou připraveny podat ten nejlepší výkon.

Heřmánek - teplý heřmánkový čaj je jedním z mých nejoblíbenějších zimních nápojů. Heřmánek je všeobecně známý svými účinky proti stresu a úzkosti, proto je často užíván před spaním pro klidný a kvalitní spánek. Květy heřmánku působí protizánětlivě a heřmánkový esenciální olej pomáhá při gastritidě, hepatitidě, podporuje pocení, působí močopudně, pomáhá při nadýmání a nevolnosti a stimuluje metabolismus. Heřmánek, kromě příjemné chuti a vůně, snižuje hlad a urychluje trávení potravy.

Jalovec zlepšuje krevní oběh a funkce ledvin a jater a žlučníku. Plody mohou být použity v čaji nebo v bylinných extraktech a jalovcový esenciální olej je nezbytnou složkou olejů a masážních krém proti celulitidě. Všechny tyto bylinkové čaje jsou nejen zdraví prospěšné, ale také velice chutné. Vychutná vejte si tedy tyto zdravé dary přírody při každé příležitosti

Kotvičník zemní - velmi účinné bylinné afrodisiakum

21. srpna 2013 v 14:40 | Majda
Kotvičník pozemní (Tribulus terrestris) který je znám též pod jménem Goksura je další rostlina která je dlouhodobě oceňována při léčení erektilní dysfunkce. Už odpradávna je tribulus užívaný v indické a ajurvédské medicíně jako tonikum pro posílení těla a afrodisiakum. V Evropě byl odpradávna užíván k léčení erotických dysfunkcí a jako zvyšovač erotické touhy. Zájem o kotvičník se začal prudce zesilovat v 80. letech minulého století, po zveřejnění výsledků vědecké práce provedeného východoevropskými biology a klinických studií které dokázaly jeho užitečnost při posílení ztopoření. Nyní stále častěji pijí tribulus terrestris sportovci, kteří ho užívají kvůli zvýšení fyzické síly a výdrže. Kotvičník posiluje výdrž, milostnou touhu a milostné funkce u mužů a velice zvyšuje erotické zážitky a citlivost u většiny žen, a z toho důvodu je znám i pod jménem bylinná viagra. Tribulus se nejčastěji popíjí ve formě nálevu.
Jak to funguje: Nedávné experimenty prováděné u králíků a primátů dokázaly, že příjem kotvičníku zemního může způsobit statisticky významné zvýšení množství testosteronu, dihydrotestosteronu a dehydroepiandrosteronu, což vytváří afrodiziakální účinek. Bylo prokázáno, že tribulus terrestris zesiluje sexuální funkčnost u zvířat, která se projevuje z dúvodu stimulace androgenních receptorů v mozku. Předpokládá se, že hlavní roli v posílení milostné touhy a umocnění erekce hraje zlepšení průtoku krve do penisu tím, že posiluje tvorbu oxidu dusnatého v pohlavním údu. Nedávné výzkumy dokázaly že tribulus terrestris má též velmi účinné antiseptické účinky.
Úplný způsob působení rostliny gokshura není zatím dostatečně prozkoumán, ale vliv na erektilní schopnosti a mužskou reprodukční schopnost byla opakovaně potvrzena. To je důvod proč se tribulus terrestris nejčastěji užívá k léčení poruch reprodukce, poruchy erekce, sníženého libida a andropauzy. Používají jej špičkoví sportovci, především kulturisté , neboť ovlivňuje zvýšení svalové hmoty a rychlejší regeneraci po vysilujícím tréninku.

Pěstování, sklizeň a zpracování čaje

20. srpna 2013 v 7:46 | Majda
Čajovník čínský se vyskytuje ve volné přírodě asi 10 metrů vysoký, i když obyčejně pěstované čajové keře jsou mnohem menšího vzrůstu, takže je obvyklé trhat pupeny čajovníku ručně ze země. Čajové listy jsou stále ručně sklízené. Nejlepší kvalitu dosahují jenom dva horní pupeny a mladé listy. Po utržení se listy a pupence nechají nějaký čas zavadnout, a během té doby se ručně nebo strojově převracejí. Až potom, se z listů zpracuje buď černý nebo nefermentovaný čaj. Čajové listy jsou zezačátku olivově zelené. Černý a zelený čaj se z nich tvoří až rozdíly ve způsobu fermentace.
Je zdravější černý nebo zelený čaj? Černý čaj se vyrábí tím způsobem, že se pupence nechají zoxidovat, nebo fermentovat (zkvasit) ve vlhku a teplu asi během doby čtyř hodin, kdy listy se zabarví do hněda. Z toho důvodu se fermentovaný čaj zve v Asii červený. Některé černé čaje se také udí. U zeleného čaje je zabráněno fermentaci, takže se pouze suší. Pouze enzymy se rozkládají, ale kyselina tříslová a alkaloidy jsou zachovány. Později jsou listy čaje vytříděny, zkontrolovány a putují do balírny. Zelený čaj obsahuje naproti černému čaji větší množství lékařsky hodnotných látek. Na druhé straně to může být z toho důvodu, že vlastnosti zeleného čaje se donedávna studovaly mnohem více dopodrobna než účinky fermentovaného čaje, a z toho důvodu na sebe strhnul zelený čaj větší pozornost. V černém čaji byly před nedávnem identifikovány protirakovinné účinné sloučeniny, např teaflavin-3'-monogallát tj. TF-2. Zelený čaj na druhou stranu obsahuje látku EGCG (epigalokatechin-3-gallát). 4-8 hrníčků černého čaje každý den vám taktéž zajistí ochranu před kardiovaskulárními potížemi a je i jinak zdraví prospěšné.

Něco malého o mně

19. srpna 2013 v 13:46 | Marie
Vítejte, říkají mi Marie Chovanová a život trávím v Hradci Králové, i přesto jsem se narodila v Přerově. Je mi 20 let a přátelé říkají že jsem poměrně veselá a přátelská.
Živím se jkožto nutriční poradkyně a mezi mé zájmy patří sbírání hub, s oblibou navštěvuji cizí země a zajímají mne věci na téma zdravé stravy, alternativní medicíny, bylinek a čajů. Bylinkám a čajům jsem se začala věnovat v čase když jsem se
rozhodla shodit nějaké špeky, začít dělat nějaký sport a vůbec se sebou něco dělat po fyzické stránce. Vždyť přece každá má kolegyně nebo žena z mého okolí, touží shodit nadváhu a být více přitažlivá.